Medycyna rodzinna, jak sama nazwa wskazuje, to dział medycyny otaczający opieką medyczną wszystkich członków rodziny. Lekarz rodzinny zajmuje się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem pacjentów w każdym wieku. Posiada on szerszy zakres odpowiedzialności niż internista czy pediatra. Internista zajmuje się wyłącznie leczeniem osób dorosłych, pediatra leczy wyłącznie dzieci i młodzież, natomiast lekarz rodzinny wszystkich tych pacjentów.
Spis treści
Czym się zajmuje medycyna rodzinna?
Medycyna rodzinna to stosunkowo nowa dziedzina powstała z potrzeby leczenia całej rodziny u jednego lekarza. Lekarz rodzinny wyróżnia się wielostronnym podejściem wobec zdrowia swoich pacjentów – ma na uwadze jego osobę w kontekście całej rodziny. Dzięki temu posiada jeszcze głębsze zrozumienie źródeł zaburzeń i chorób pacjenta, które mogą wynikać np. z zaobserwowanych predyspozycji genetycznych.
Lekarz rodzinny bywa lekarzem pierwszego kontaktu, którego rolą jest podstawowa opieka zdrowotna dla wszystkich członków rodziny. Zajmuje się on:
- zachęcaniem do prowadzenia zdrowego trybu życia,
- diagnozowaniem, a w przypadku rozpoznania potrzeby leczenia specjalistycznego – wystawia skierowania do lekarzy innych specjalizacji,
- profilaktyką zdrowotną i leczeniem,
- często długoletnią opieką nad pacjentem i jego rodziną, również nad pacjentem chorym,
- monitorowaniem stanu zdrowia pacjentów.
Lekarz rodzinny wykonujący działalność leczniczą powinien posiadać prawo wykonywania zawodu.
Jakie choroby leczy lekarz rodzinny?
Przed wizytą u lekarza rodzinnego dobrze jest przygotować dotychczasową dokumentację medyczną, taką jak wyniki badań, wypisy ze szpitali, zdjęcie rentgenowskie oraz wszystkie inne dokumenty związane z leczeniem. Znacznie ułatwi to i przyspieszy pracę lekarza.
Lekarz rodzinny zanim rozpocznie leczenie kieruje pacjenta na konieczne badania diagnostyczne. Może on zlecić podstawowe badania laboratoryjne krwi, moczu, kału oraz badania RTG, EKG, USG. Ponadto medycyna rodzinna daje mu prawo udzielania pacjentom świadczeń i porad zdrowotnych.
Lekarze tej specjalizacji posiadają wiedzę z obszaru: chorób wewnętrznych, pediatrii, ginekologii i położnictwa, neurologii, psychiatrii, dermatologii, laryngologii, okulistyki, a nawet chirurgii. Lekarz rodzinny leczy choroby, które znajdują się w zakresie jego możliwości. Pacjenci zazwyczaj zgłaszają się do niego z zarówno z bólem gardła, brzucha, gorączką, migreną, wysypką, jak i z dużo poważniejszymi zaburzeniami. W bardziej skomplikowanych przypadkach pacjenci są kierowani do lekarzy innych specjalizacji.
Kiedy udać się do lekarza rodzinnego?
Na wizytę do lekarza rodzinnego udają się osoby, które:
- potrzebują konsultacji lekarskiej,
- rozpoznają u siebie podstawowe objawy chorobowe (źle się czują),
- potrzebują otrzymać skierowanie do szpitala lub specjalisty,
- chcą skontrolować swój stan zdrowia i wykonać podstawowe badania kontrolne i profilaktyczne.
W naszej przychodni San-Med pacjenci mogą umówić się na wizyty do lekarzy rodzinnych i mieć pewność, że ich zdrowie znajduje się w dobry rękach.