Pediatria to dziedzina medycyny zajmująca się chorobami dzieci – naszych najmłodszych pacjentów. Dobry pediatra posiada szeroką, specjalistyczną wiedzę. W swoim gabinecie diagnozuje i leczy różne schorzenia typowe dla wieku dziecięcego. Dodatkowo taki lekarz charakteryzuje się umiejętnym podejściem do każdego małego pacjenta. W naszej przychodni Sam-Med robimy wszystko, aby dzieci nie bały się leczenia, ale traktowały każdą wizytę jak ciekawą przygodę.


Spis treści
Pediatra – czym się zajmuje?
Lekarz pediatra zajmuje się diagnostyką chorób najmłodszych pacjentów oraz ich leczeniem. Zadaniem pediatry jest także stała opieka lekarska nad dziećmi – obserwacja ich rozwoju oraz przeprowadzanie badań profilaktycznych i okresowych, zlecanie szczepień, czy też monitorowanie i szybkie zdiagnozowanie ewentualnych zaburzeń.
Praca pediatry to również duża pomoc dla rodziców małych pacjentów. Mogą oni liczyć na otrzymanie porady w temacie prawidłowej opieki nad maluchami, w szczególności w wieku niemowlęcym. Ważną umiejętnością specjalisty z zakresu pediatrii jest złapanie „wspólnego języka” z dzieckiem. W naszej przychodni San-Med pracują doświadczeni lekarze pediatrzy, którzy nie tylko lubią dzieci, ale także potrafią poprowadzić tak każdą wizytę, aby dziecko nie bało się i współpracowało z dorosłym.
Należy także podkreślić, że pediatria to dziedzina, która pozwala wychwycić pierwsze nieprawidłowości jeszcze w młodym wieku. Dzięki temu leczenie jest zwykle mniej skomplikowane i krótsze niż w przypadku leczenia osób dorosłych.
Kiedy konieczna jest wizyta u pediatry?
Do lekarza z dziedziny pediatrii rodzice powinni udać się z dzieckiem, gdy zaważą wszelkie niepokojące objawy w stanie jego zdrowia. Starsze dzieci potrafią same komunikować o odczuwanych dolegliwościach, jednak w przypadku niemowląt konieczne jest obserwowanie ich zachowania. O problemach zdrowotnych może świadczyć nadmierna płaczliwość, nadpobudliwość, utrata apetytu, nieprawidłowe stolce lub brak reakcji na bodźce. Niepokojące są także objawy przeziębienia u dziecka – kaszel, katar, gorączka, ból głowy, ale także biegunka, ból brzucha, nudności lub zmiany na skórze.
Pediatra w takiej sytuacji wykonuje badania diagnostyczne i wywiad lekarski z rodzicami dziecka lub, jeśli jest taka możliwość, z samym pacjentem. U dzieci i młodzieży występują najczęściej schorzenia związane z przeziębieniem, stanami zapalnymi oraz typowe dla tego wieku: różyczka, świnka, ospa wietrzna, itp.
W sytuacji, gdy leczenie przekracza zakres pediatrii, lekarz ten kieruje małych pacjentów do lekarzy dalszych specjalizacji.
Do którego roku życia dziecko chodzi do pediatry?
Do lekarza pediatry trafiają dzieci w wieku od drugiego miesiąca do 18 roku życia, czyli aż do wieku dorosłego. Pediatra musi zatem posiadać bardzo szeroką wiedzę, ponieważ leczy pacjentów w wieku niemowlęcym, przedszkolnym, szkolnym i niemal dorosłą młodzież.