Chirurgia stomatologiczna najczęściej łączona jest z chirurgiczną ekstrakcją ósemek, czyli tzw. zębów mądrości. Jej zakres jest jednak dużo szerszy, obejmuje takie specjalistyczne zabiegi, jak usuwanie chorych zębów i torbieli, augmentacja kości, resekcja korzenia, nacięcie ropnia, plastyka wędzidełka oraz połączenia ustno-zatokowego. Zabiegi chirurgii stomatologicznej są bezbolesne, gdyż wykonujemy je w znieczuleniu miejscowym.
Spis treści
Kim jest chirurg stomatolog i czym się zajmuje?
Chirurg stomatolog jest lekarzem wykonującym szereg zabiegów związanych z obszarem całej jamy ustnej i okolic jej przyległych. Przeprowadza najpierw dokładną diagnostykę – przede wszystkim badania rentgenowskie. Badaniami uzupełniającymi mogą być natomiast: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub badanie usg.
Następnie na ich podstawie chirurg precyzyjnie planuje leczenie. Najczęściej wykonuje ekstrakcje, czyli usunięcia zębów mądrości oraz bardzo zniszczonych zębów stałych i mlecznych. Obok nich odpowiada także za inne zabiegi, nierzadko związane z chirurgią odtwórczą utraconych tkanek miękkich i tkanki kostnej. Stomatolog tej specjalizacji posiada bowiem szczegółową wiedzę nie tylko z zakresu jamy ustnej, ale także chorób twarzoczaszki i tkanek miękkich twarzy.
Ponadto chirurg stomatologiczny pomoże również w sytuacji potrzeby rehabilitacji pourazowej. Trafiają do niego także pacjenci ze wskazaniem ortodontycznym, implantologicznym czy protetycznym. W ramach chirurgii stomatologicznej w naszym gabinecie lekarz wykonuje następujące zabiegi:
- usuwanie zębów mądrości,
- resekcja wierzchołka korzenia,
- hemisekcja,
- radektomia,
- zabiegi rekonstrukcyjne,
- odsłanianie zatrzymanych zębów,
- wstawianie wszczepów zębowych,
- leczenie przetok i ropni,
- przygotowywanie do leczenia protetycznego,
- nacinanie więzadeł i języka,
- usuwanie zmian o charakterze łagodnym i niektórych zmian złośliwych,
- wykonanie regeneracji kości wyrostka zębodołowego.
Chirurgia w stomatologii – przebieg zabiegów
Na pierwszej wizycie lekarz zapoznaje się ze stanem jamy ustnej pacjenta, a następnie kieruje go na wykonanie właściwych badań diagnostycznych. Przed rozpoczęciem leczenia z zakresu chirurgii stomatologicznej najczęściej wykonujemy zdjęcia RTG, pantomograficzne, cefalometryczne lub tomografię komputerową 3D. Wszystkie te badania odbywają się na miejscu w naszej profesjonalnej pracowni radiologicznej. Po otrzymaniu wyników badań chirurg stomatolog przedstawia plan oraz koszty leczenia. Dodatkowo pacjent otrzymuje wskazania postępowania przed i po zabiegu.
Przed rozpoczęciem zabiegu chirurgicznego podajemy znieczulenie miejscowe. Dzięki temu pacjent nie odczuwa bólu podczas jego trwania. W trakcie leczenia korzystamy z nowoczesnych, zaawansowanych technologii, które dają możliwość wykonywania zabiegów maksymalnie precyzyjnie przy jak najmniejszej ich inwazyjności. Wpływa to także na krótszy czas gojenia się tkanek i szybszy powrót pacjenta do pełnego zdrowia. Jednym z takich nowoczesnych sprzętów jest mikroskop zabiegowy, którego używamy w przeprowadzaniu większości zabiegów chirurgii stomatologicznej.
Chirurgia stomatologiczna – przeciwwskazania
Chirurgia stomatologiczna wyróżnia niewiele przeciwwskazań do przeprowadzenia interwencji chirurga stomatologa. Możliwość ich wystąpienia sprawdzana jest już podczas wizyty konsultacyjnej. Do głównych przeciwwskazań należą:
- ciąża i czas laktacji,
- wysokie ciśnienie krwi,
- problemy z krzepliwością krwi,
- niewyleczone infekcje;
- znaczna martwica kości;
- niekiedy także choroby nowotworowe.