Protetyka stomatologiczna to dziedzina stomatologii, która zajmuje się uzupełnianiem utraconych zębów oraz odbudową ich wyglądu. Nieuzupełnione braki zębowe powodują liczne komplikacje – zaniki kostne, przemieszczanie się zębów, dysfunkcje narządu mowy i żucia, czy też zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. W naszym gabinecie przygotowujemy wysokiej jakości uzupełnienia protetyczne, zwracając uwagę zarówno na ich funkcjonalność, jak i dużą estetykę.
Spis treści
Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?
Braki w uzębieniu to sytuacja bardzo krępująca. Dodatkowo utrata zęba przeszkadza w spożywaniu posiłków, a po czasie wpływa na zmiany w całej jamie ustnej. Jeśli pacjent znalazł się w takiej sytuacji – nie powinien zwlekać z udaniem się do protetyka. Dzisiejsze leczenie protetyczne to szeroki wybór uzupełnień protetycznych, które sprawią, że uśmiech pacjenta staje się jak nowy.
Do gabinetu lekarza protetyka udają się osoby w różnym wieku. Te starsze z przyczyn naturalnych braków w uzębieniu. W przypadku młodszych powodem zazwyczaj jest nieszczęśliwy wypadek lub w celu poprawienia wyglądu zębów.
Jak przebiega leczenie protetyczne?
Leczenie protetyczne to zazwyczaj kilka wizyt u lekarza protetyka. Na pierwszej ma miejsce wywiad lekarski z pacjentem. Następnie wykonywane są badania diagnostyczne, aby ocenić stan jego jamy ustnej. Obejmują one zdjęcia RTG, pantomogram lub tomografię komputerową.
Na podstawie otrzymanych wyników stomatolog przedstawia plan leczenia oraz instruuje pacjenta, jak będzie wyglądał jego przebieg i ile czasu zajmie przygotowanie docelowej pracy protetycznej. Dodatkowo wszystkich pacjentów informujemy o wszelkich wskazaniach i przeciwwskazaniach do zabiegu. Natomiast po jego zakończeniu tłumaczymy, jak prawidłowo dbać o jamę ustną z nowym uzupełnieniem protetycznym.
Protetyk wykonuje dwa rodzaje uzupełnień protetycznych – protezy ruchome oraz stałe. Różnią się od siebie metodą utrzymywania się w jamie ustnej. Uzupełnienia ruchome pacjent może wyjąć i założyć w każdym momencie. Stałe, jak sama nazwa wskazuje, osadzane są na długie lata. Nasz gabinet oferuje w tym zakresie szereg rozwiązań protetycznych. Na prace protetyczne udzielamy pięcioletniej gwarancji.
Kiedy należy udać się do protetyka?
Dzisiejsza protetyka przynosi nowoczesne rozwiązania, dzięki którym nawet osoby z bezzębiem mogą ponownie cieszyć się pięknym uśmiechem. Nasz gabinet stomatologiczny oferuje wysokiej jakości uzupełnienia protetyczne, które do złudzenia przypominają naturalne uzębienie, niemal niczym się od niego nie różnią.
Do dentysty protetyka najlepiej udać się od razu po utracie zęba. Szybkie leczenie protetyczne i założenie właściwego uzupełnienia to poprawa komfortu życia i odzyskanie estetyki uśmiechu. Równie ważny jest fakt, że praca protetyczna będzie miała dobroczynny wpływ na zdrowie pozostałych zębów.
Po założeniu gotowej protezy zębowej lub innego uzupełnienia protetycznego lekarz wyznaczy częstotliwość wizyt kontrolnych. Do lekarza protetyka należy zgłaszać się także w sytuacji uszkodzenia uzupełnienia lub gdy uległo ono odkształceniu. Jeśli proteza wydaje się niedopasowana i powoduje bolesne podrażnienia w jamie ustnej, pacjent powinien jak najszybciej umówić się na wizytę.
Naszych pacjentów przestrzegamy, aby nigdy nie wykonywali napraw prac protetycznych na własną rękę. Takie postępowanie tylko pogarsza sytuację i niejednokrotnie wymaga wykonania zupełnie nowego modelu.
Najczęściej zadawane pytania
Jak dbać o protezy zębowe?
O stałe uzupełnienia pacjent może dbać podobnie jak o zęby własne. Niezależnie od tego czy są to korony protetyczne, mosty czy inne uzupełnienie protetyczne - ich czyszczenie przebiega podobnie, jak czyszczenie pozostałych zębów.
W przypadku protez ruchomych, czyli samodzielnie wyjmowanych i zakładanych przez pacjenta, do ich czyszczenia powinno się używać specjalnych preparatów i szczoteczki. Zwracamy uwagę, aby ten rodzaj uzupełnienia po starannym oczyszczeniu przechowywać w szczelnym i suchym pojemniku, a nie w szklance z wodą.
Uzupełnienia protetyczne - rodzaje
Dwa główne rodzaje prac protetycznych to protezy stałe i ruchome. Pierwszy rodzaj uzupełnień protetycznych mocowany jest na stałe w jamie ustnej pacjenta i należą do niego korony i mosty protetyczne, wkłady koronowo-korzeniowe, wkłady i nakłady porcelanowe inlay/onlay oraz licówki. W przypadku mostów i koron protetycznych mogą być one mocowane także na implantach. Natomiast prace ruchome to przykładowo protezy akrylowe, szkieletowe lub overdenture.
Dodatkowo uzupełnienia protetyczne można podzielić na:
- protezy częściowe - uzupełniają jeden lub kilka zębów, wymagają posiadania zębów własnych, gdyż są one na nich osadzane;
- protezy pełne - stosowane w przypadku bezzębia, w całości osiadają na bezzębnym łuku zębowym szczęki lub żuchwy.
Czym są korony pełnoceramiczne?
Korony pełnoceramiczne to inaczej korony porcelanowe. Wyróżniają się bardzo dużą estetyką, gdyż są wykonane całkowicie z ceramiki. Nie posiadają zatem metalowej podbudowy. Doskonale imitują naturalne szkliwo, swoim wyglądem do złudzenia przypominają naturalne zęby pacjenta.
Korony pełnoceramiczne stosowane są do odbudowy widocznej części zęba. Znajdują zastosowanie w przypadku, gdy korona zęba została mocno zniszczona na skutek rozwoju choroby lub urazu mechanicznego. Jeśli nie da się jej odbudować materiałem kompozytowym, stomatolog proponuje koronę protetyczną. Ten rodzaj uzupełnienie używany jest także w implantologii - korona umieszczana jest na wszczepionym implancie.
Zalety protez zębowych
Największym plusem protez zębowych jest ich szybkość wykonania. W porównaniu do implantów ten sposób przywrócenia estetyki i funkcjonalności uzębienia jest dużo szybszy i mniej skomplikowany, gdyż leczenie implantologiczne trwa czasem nawet ponad pół roku. Znaczącą zaletą są także kwestie finansowe. Przykładowo w przypadku kilku braków zębowych most protetyczny będzie znacznie tańszą opcją niż wszczepienie implantów.