Nieleczona próchnica prowadzi do poważnych komplikacji i potrzeby wykonania specjalistycznego zabiegu. Jeśli działalność bakterii próchnicotwórczych przeniknie do miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych zęba niezbędne będzie leczenie kanałowe pod mikroskopem. Dlaczego z użyciem mikroskopu? Ponieważ opracowanie trudno dostępnych kanałów korzeniowych wymaga niezwykłej precyzji. Leczenie kanałowe pod mikroskopem nosi profesjonalną nazwę: endodoncja mikroskopowa.
Spis treści
Jak wygląda leczenie zęba kanałowo pod mikroskopem?
Leczenie kanałowe polega na leczeniu zębów, w których zdiagnozowano nieodwracalne zapalenie miazgi. Cały proces leczenia kanałowego odbywa się przy wykorzystaniu mikroskopu zabiegowego. Tak jak każdy inny zabieg, leczenie endodontyczne rozpoczyna się od precyzyjnej diagnostyki, która ukazuje dokładny stan zęba. Na tej podstawie endodonta przygotowuje plan leczenia.
Leczenie kanałowe zęba wymaga przedostania się do miazgi zębowej i kanałów zęba. Stomatolog dokładnie oczyszcza zainfekowaną przestrzeń komory zęba. Dzięki powiększeniu mikroskopu ma do niej precyzyjny wgląd. Dokładnie oczyszcza kanały, odpowiednio je kształtuje i dezynfekuje.
Kolejnym etapem jest ich uszczelnienie materiałem wypełniającym. Jest nim tzw. ciekła gutaperka – bardzo plastyczna, biokompatybilna substancja pochodzenia naturalnego. Cały zabieg przebiega bezboleśnie, gdyż stosujemy znieczulenie miejscowe. Aby sprawdzić efekty wypełnienia, wykonujemy kontrolne zdjęcie rtg. Po opracowaniu kanałów korzeniowych ma miejsce odbudowa zęba wypełnieniem kompozytowym, a jeśli korona została mocno zniszczona – właściwym uzupełnieniem protetycznym.
Kiedy potrzebne jest leczenie zęba pod mikroskopem?
W naszym gabinecie stomatologicznym leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem to już standard. Mikroskop szczególnie przydaje się, gdy kanały zęba są trudno dostępne, wąskie i o nietypowym kształcie. Niegdyś ryzyko niepowodzenia tak trudnego zabiegu było bardzo wysokie, dlatego częściej decydowano się na ekstrakcję (usunięcie) takiego zęba. Obecnie mikroskop tak doskonale powiększa i doświetla obszar pola zabiegowego, że ryzyko niepowodzenia zabiegu zostało ograniczone do minimum.
Leczenie zęba pod mikroskopem jest nie tylko bardziej skuteczne i bezpieczne, ale także krótsze. Taki zabieg leczenia kanałowego zębów zwykle wykonujemy podczas jednej wizyty, maksymalnie na dwóch wizytach. Wszystko to sprawia, że zabieg sprawdza się w szczególnie trudnych przypadkach lub wymagających szybkiej interwencji:
- wąskie lub niedrożne kanały zębowe,
- zakrzywione korzeniowe – szczególnie w przypadku zębów wielokorzeniowych
- bardzo cienkie i niemal niewidoczne dodatkowe kanały – mikroskop pomaga w ich lokalizacji.
Wykorzystanie mikroskopu pozwala także na wykonanie powtórnego leczenia kanałowego, nazywane reendo. Przyczyną potrzeby przeprowadzenia takiego zabiegu jest np. potrzeba usunięcia złamanego narzędzia z kanału zębowego lub wkładu koronowo-korzeniowego. Reendo wykonujemy również w celu leczenia zmian okołowierzchołkowych.
Obecnie dzięki użyciu mikroskopu w leczeniu kanałowym możemy wyleczyć nawet zęby w bardzo złym stanie.