Utrata zęba może mieć miejsce w każdym wieku. Niesie ze sobą nie tylko dyskomfort psychiczny, ale także negatywne konsekwencje dla zębów sąsiednich – prowadzi do zmian zapalnych przyzębia, zaniku kości, rozchwiania i ostatecznie usunięcia. Implanty zębów są obecnie najdoskonalszym sposobem na uzupełnienie braków zębowych. Wstawienie implantu przywraca równowagę w całej jamie ustnej, a do tego to bardzo funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie.
Spis treści
Czym zajmuje się implantologia?
Ta dziedzina stomatologii zajmuje się odtwarzaniem braków zębowych poprzez wszczepienie implantów. Implant zębowy to niewielka, tytanowa śruba zastępująca korzeń zęba. Osadzany jest w kości szczęki lub żuchwy. Należy podkreślić, że implant nie tylko jest umieszczony w kości, ale po procesie osteointegracji staje się jej częścią. Następnie mocowane jest na nim właściwe uzupełnienie protetyczne.
Raz wszczepione implanty służą naszym pacjentom wiele lat, gdyż jest to bardzo trwałe i wytrzymałe rozwiązanie. W naszym gabinecie korzystamy z wysokiej jakości systemu implantologicznego Nobel Biocare, który na swoje implanty daje dożywotnią gwarancję na całym świecie. Natomiast prace protetyczne, wykonane w tym systemie, mają gwarancję 5 lat.
Etapy leczenia implantologicznego
Pierwszym krokiem w stronę leczenia implantologicznego jest wizyta kontrolna u lekarza implantologa. Specjalista wykonuje przegląd zębów i badania diagnostyczne Przede wszystkim rtg pantomograficzne). W przygotowaniu planu leczenia oraz samego zabiegu implantologicznego korzystamy z programu DTX. Jest to oprogramowanie do diagnostyki 2D i 3D, które pozwala on na precyzyjne zaplanowanie przebiegu całego zabiegu. Wszczepienie implantu w kości to proces bezbolesny, ponieważ przed jego wykonaniem podajemy pacjentowi skuteczne znieczulenie miejscowe.
Zabieg implantacji rozpoczynamy od umieszczenia w jamie ustnej szablonu chirurgicznego. Tego rodzaju rozwiązania pozwala wszczepić implant w bardzo krótkim czasie. To także jeszcze większa precyzja zabiegu, minimalna inwazyjność, maksymalne bezpieczeństwo i komfort dla pacjenta. Następnie lekarz implantolog nacina dziąsło i umieszcza implant we właściwym miejscu. Integracja implantu z kością wymaga około 3-6 miesięcy, dlatego kolejna wizyta odbywa się po dłuższym odstępie czasu. Kolejnym etapem leczenia jest delikatne nacięcie błony śluzowej i zamocowanie na implancie tzw. śruby gojącej. Po około 2 tygodnia, kiedy kształt dziąsła odpowiednio się wymodeluje, pacjent zgłasza się na ostatni etap – założenie uzupełnienia protetycznego.
W przypadku pojedynczego braku zębowego będzie to korona protetyczna. Implantoprotetyka pozwala także na zastosowanie innych rozwiązań. Jeśli pacjent chce uzupełnić kilka zębów, stosujemy mosty protetyczne osadzane na implantach. W przypadku bezzębia doskonałym rozwiązaniem będzie zabieg ALL-ON-4. Polega on na osadzeniu na kilku wszczepionych implantach całkowitej protezy zębowej.
Ta innowacyjna metoda pozwala przeprowadzić taki zabieg w jeden dzień. Pacjent może od razu opuścić gabinet z nowym uzębieniem. Może być zastosowana także u osób, które z powodu znacznej utraty kości dostały diagnozę, że bez przeszczepu kości nie mogą przystąpić do zabiegu implantacji.
Warto podkreślić, że w planowaniu leczenia protetycznego korzystamy z programu SmileCloud. Za jego pomocą możemy przedstawić pacjentowi wizualizację jego przyszłego uśmiechu, jeszcze zanim wykonamy pracę protetyczną. Dzięki temu pacjent może mieć pewność, że przygotowane uzupełnienie będzie zgodne z jego oczekiwaniami. Dodatkowo tego typu rozwiązanie usprawnia komunikację między lekarzem i pacjentem i eliminuje ewentualne nieporozumienia.
Możliwość uczestniczenia w projektowaniu swojego nowego uśmiechu to dla naszych pacjentów przede wszystkim duży komfort psychiczny.
Co powinniśmy wiedzieć o implantach?
Implanty poprawiają znacznie komfort życia pacjenta. To bardzo estetyczna i wytrzymała metamorfoza uśmiechu. Istnieje wiele zalet zabiegu wszczepiania implantów:
- są biokompatybilne, mogą być zastosowane także u alergików,
- wyglądają estetycznie, nie wyróżniają się w uzębieniu,
- są bardzo funkcjonalne – pacjent ma poczucie posiadania naturalnych zębów,
- eliminują wady wymowy oraz problem z przeżuwaniem pokarmów,
- są łatwe w utrzymaniu higieny – należy je czyścić tak, jak naturalne zęby,
- dodają uroku i pewności siebie w kontaktach z innymi ludźmi.
Należy pamiętać, że przez kolejne 2 po zabiegu pacjent może spożywać jedynie potrawy płynne, ewentualnie półpłynne. Należy unikać gorących posiłków, gdyż wysoka temperatura zaburza proces gojenia się rany. Odstawić na ten czas należy także potrawy ostre i chrupiące oraz alkohol. Przez tydzień przed zabiegiem i 2 tygodnie po nim nie powinno się palić papierosów, gdyż wpływa to negatywnie na proces osteointegracji i gojenia kości.
Najczęściej zadawane pytania
Czy leczenie implantologiczne jest bezpieczne?
Współczesna implantacja to zabieg bardzo bezpieczny. W naszym gabinecie stosujemy wysokiej jakości materiały, dzięki czemu niewiele jest sytuacji odrzucenia implantu. W naszym gabinecie zabieg wykonują specjaliści implantolodzy z dużym doświadczeniem przy użyciu nowoczesnych rozwiązań stomatologicznych. Zadbaliśmy o wszystko, aby każdy nasz pacjent był zadowolony zarówno z przebiegu leczenia, jak i jego efektów.
Czy w każdym przypadku można wszczepić implant ?
Implanty zębowe nie są rozwiązaniem dla każdego. Istnieją pewne przeciwwskazania do ich wszczepienia, takie jak ciąża, nowotwory, problemy z krzepliwością krwi, nieleczone choroby układu metabolicznego czy choroby tkanki kostnej. Zdarza się także, że implanty nie mogą być wszczepione ze względu na zanik kostny w miejscu utraconego zęba. W takiej sytuacji na początku przeprowadzamy sterowaną regenerację kości, dopiero potem umieszczamy w niej implanty.
Czy zabieg wstawienia implantu jest bolesny?
Zabieg umieszczenia implantu jest bezbolesny - wykonywanym w znieczuleniu miejscowym. Pacjent może jedynie odczuwać wibracje i niewielki ucisk podczas mocowania wszczepu.