Periodontologia

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Jedną z najczęstszych chorób przyzębia jest paradontoza, której fachowa nazwa to zapalenie przyzębia. Leczeniem tego rodzaju schorzeń zajmuje się lekarz periodontolog.

periodontolog

Periodontolog – czym się zajmuje?

Przyzębie to dokładnie tkanki otaczające zęby, czyli dziąsło, ozębna, kość wyrostka zębodołowego i cement korzeniowy. Pomagają one utrzymać zęby w zębodole, a także chronią je przed przedostaniem się zakażenia. Choroby przyzębia znajdują się na szczycie statystyk stomatologicznych pod względem ilości zachorowań, zaraz po najczęstszej chorobie zębów – próchnicy.

Dentysta periodontolog ma zatem „pełne ręce roboty”. Zazwyczaj jego praca kojarzona jest z leczeniem paradontozy, jednak zakres jego działania jest dużo szerszy. Do specjalisty periodontologa pacjenci udają się w wielu innych dolegliwościach, takich jak zapalenie dziąseł czy stanów chorobowych i infekcji błony śluzowej jamy ustnej. Wykonuje on zabiegi z zakresu mikrochirurgii tkanek miękkich, przeszczepia dziąsła, usuwa torbiele, czy też pobiera wycinki do wykonania histopatologii.

Jakie są przyczyny chorób przyzębia?

Choroby przyzębia mogą być wywołane przez szereg czynników. Głównie powodem ich rozwoju są bakterie obecne w płytce nazębnej, które namnażają się w wyniku nieregularnej higieny jamy ustnej. Schorzenie rozwija się, gdy obok destrukcyjnego działania bakterii dochodzi do obniżenia zdolności obronnych organizmu.

Ryzyko rozwoju chorób przyzębia podnoszą czynniki takie jak:

  • niewłaściwy sposób szczotkowania zębów,
  • predyspozycje genetyczne,
  • palenie papierosów,
  • wiek – w starszym wieku odporność jest mniejsza,
  • przewlekły stres,
  • osłabiające organizm choroby ogólne – np. zaburzenia hormonalne, cukrzyca, białaczka, AIDS,
  • niewłaściwie lub niedokładnie wykonane wypełnienia kompozytowe i uzupełnienia protetyczne,
  • nieprawidłowości i wady w budowie jamy ustnej.

Na czym polega leczenie periodontologiczne?

Pierwsze objawy choroby przyzębia to obrzęk i krwawienie dziąseł oraz nieprzyjemny zapach z ust. Nieleczony stan zapalny dziąseł prowadzi do poważniejszych problemów. Z czasem dochodzi do uszkodzenia kości wyrostka zębodołowego, cofania się linii dziąseł i otaczającej tkanki kostnej, czego rezultatem jest nadwrażliwość zębów na wysokie i niskie temperatury napojów i pokarmów. Wskutek tego procesu ma miejsce odsłonięcie szyjek zębowych. To zaawansowany etap rozwoju chorób przyzębia, który prowadzi do ruchomości zębów. Jeśli leczenie periodontologiczne nie zostanie podjęte, dochodzi do utraty zębów.

Leczenie chorób przyzębia rozpoczyna się od wizyty konsultacyjnej, podczas której lekarz zapoznaje się ze stanem zębów i dziąseł. Wykonujemy także badania diagnostyczne – pantomogram i tomografię komputerową. Nowoczesna periodontologia po rozpoznaniu przyczyny chorób przyzębia oferuje właściwe metody leczenia. Terapia zazwyczaj rozpoczyna się od wykonania profesjonalnej higienizacji zębów.

Zabiegi higienizacji zębów – skaling, piaskowanie i polerowanie, odgrywają dużą rolę w procesie leczenia. Na początku higienistka usuwa złogi kamienia nazębnego. Następnie resztki rozbitek kamienia i płytki nazębnej oczyszczane są poprzez piaskowanie i polerowanie powierzchni zębów. Oprócz usunięcia kamienia nazębnego wykonuje także instruktaż jamy ustnej.

Kolejną fazą w leczeniu chorób przyzębia jest kiretaż, czyli usunięcie kamienia poddziąsłowego oraz precyzyjne oczyszczenie korzeni zębów w miejscach zakażenia. W bardziej zaawansowanym stadium wykonujemy oczyszczenie złogów poddziąsłowych nacinając delikatnie dziąsło. Jeśli ma miejsce ruchomość zębów, specjalista periodontolog proponuje założenie tzw. szynoprotezy – systemu przywracającego stabilność zębów.

Zadowoleni pacjenci

Zaufanie naszych Pacjentów to owoc naszej ponad 20-letniej pracy. Sprawdź, dlaczego wybierają nasz gabinet.

Nasi partnerzy

Po prostu tomalik stomatologia!

Skontaktuj się z nami!

Adres:
Grodków, woj. opolskie
ul. Słowackiego 5
kod pocztowy: 49-200

Godziny otwarcia:
poniedziałek: 10:00 - 17:00
wtorek: 10:00 - 14:00
środa: 12:00 - 17:00
czwartek: 10:00 - 18:00
Piątek: 09:00 - 13:00
sobota, niedziela: ZAMKNIĘTE

Telefony:
Podstawowa Opieka Zdrowotna:
77 415 ...[zobacz]77 415 54 27

Stomatologia:
77 415 ...[zobacz]77 415 35 02 / 608 626 ...[zobacz]608 626 767

Adresy email:
Podstawowa Opieka Zdrowotna:
biuro@san-med.com.pl

Stomatologia:
stomatologia@san-med.com.pl

Zapraszamy do umówienia wizyty w naszym gabinecie. Wypełnij formularz i skontaktujemy się z Tobą.